Відкриті уроки

Чернівецького багатопрофільного
ліцею №4
Засимович Надії Станіславівни
7 клас
Клас Павукоподібні:загальна характеристика, різноманітність, значення в природі та житті людини
Мета уроку:
1.Вивчити особливості будови павукоподібних, їх різноманітність, значення в природі та житті людини.
2.Розвивати аналітичне мислення, вміння порівнювати та узагальнювати, робити висновки; комунікативні навички учнів.
3. Виховувати почуття відповідальності та бережливого ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:
комп’ютерна презентація класу Павукоподібні; таблиці,
ілюстрації; текст підручника, карточки з завданнями.
Методи: евристична бесіда, «мозковий штурм», «злови помилку», випереджувальні завдання, проблемне запитання, «павутинка», евристична загадка, «здивуй».
Хід уроку
I  Організаційний  момент. Налаштування на роботу. Створення емоційно –позитивного настрою. «Посміхнись».                                                                                                                                                   
 II Актуалізація опорних знань. Підведення до теми уроку.
Учні отримують карточки з завданнями:
Завдання 1. Виберіть одну правильну відповідь та випишіть букви.
1.Кількість ходильних ніг рака річкового:
с) 2 пари; п) 5 пар; в) 3 пари; г) 4 пари.
2. Речовина, що входить до складу панцира рака річкового:
в) хітин; є) целюлоза; ж) глікоген; з) перламутр.
3. На суходолі може мешкати наступний представник ракоподібних:
а) мокриця; б) циклоп; м) лангуст; л) дафнія.
4. Не відноситься до ракоподібних:
к) кліщ; о) лангуст; т) омар; ф) краб.
5. Мають одне просте вічко:
д) лангусти; е) креветки; у) циклопи; я) мокриці.

Завдання 2. Виберіть правильні твердження та випишіть букви, що їм відповідають.
Х. Членистоногі  - це найчисельніший тип тварин.
П. Тіло рака річкового поділене на головогруди та черевце..
Є. Серед ракоподібних багато паразитичних форм.
В. Забарвлення панцира рака річкового - червоне.
А. У рака річкового 5 пар ходильних ніг.
Я. У рака річкового на передньому кінці тіла на рухомих стебельцях розташовані прості очі.
О. Рак річковий має 2 пари вусиків
С. У самців рака річкового черевце ширше ніж у самок.
Т. Краби належать до ракоподібних.
Ї. В прісних водоймах України зустрічаються представники ракоподібних – дафнії.
Д.Ракоподібним властивий прямий розвиток.

Якщо ви правильно впорались із завданнями, із букв, які ви виписали мають скластися слова. Що у вас вийшло? ( ПАВУК ПТАХОЇД) Як ви думаєте, яка тема сьогоднішнього уроку?
Повідомлення теми уроку
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
За давньогрецькою легендою, вміння ткати павуки, успадкували від Арахни, лідійської дівчини, дочки  ремісника. Рукодільниця вихвалялася мистецтвом ткалі і  наважилася викликати саму Афіну на змагання у ткацтві, за що й була жорстоко покарана: ображена богиня перетворила її на павука. У Греції павук так і називається Арахна, а наукова назва класу – Арахніди.
Галузь зоології, що вивчає павукоподібних - арахнологія
         Як правило, павуки не викликають симпатії у людини. А між іншим, це одна з найцікавіших груп членистоногих.
Люди різних націй по – різному відносяться до павуків.
У індусів павуки — це носії духів предків. В Африці ці тварини — герої численних легенд. У Центральній Америці є повір'я, що душі померлих людей можуть потрапити в царство мертвих, якщо перепли­вуть річку на плоті з ниток павутини. В Європі до сьогодні вважають, що якщо вб'єш павука, то не буде тобі удачі, не буде грошей. А якщо знайдеш павука на одязі — радій, буде тобі новий одяг.
Деякі народи вважають павуків уособленням мудрості, старанності і майстерності. Племена тропічної Африки обожнюють його як творця світу, у греків і єгиптян – він символ долі, в Індії – символ космічного порядку.      
В пустелі Наска збереглось зображення павука, виконане однією неперервною лінією, розміром 46 м.
У зв'язку з уявленнями українців про світотворчу роль павуків, особливо в Прикарпатті, перед Різдвом виготовляли їх примітивні копії з соломи. Це було винятково жіноче колективне заняття. «Павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки циркуляції повітря - через вхідні двері та з палаючої печі - великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки, справляючи враження живої істоти.
Солом'яний павук символізує добробут та злагоду у сім'ї, відганяє злих духів і вбирає весь негатив. Він рік висить під стелею, а потім, зазвичай перед святом Водохреща, його спалюють і вважається, що таким чином спалюється весь негатив у сім'ї. Потім всією сім'єю роблять нового павука, цікавішого і складнішого.
Я пропоную вам уважніше придивитися до цих тварин та дізнатися про них більше.
ІV Вивчення нового матеріалу.
1.Середовище існування та спосіб життя. Розповідь супроводжується презентацією
Павуки – група павукоподібних, що широко опанувала суходіл від полярних областей і високих гір до сухих степів і розпечених пустель. Павуки живуть у мохах, траві, печерах, деревах, у ґрунті, де вони риють нірки або займають природні порожнини, в лісовій підстилці, норах та гніздах інших тварин, в оселі людини та її господарських будівлях, на морських узбережжях, що заливаються водою, біля прісних водойм, по поверхні яких вільно бігають і навіть у воді.
2. Ознаки будови павукоподібних. Розповідь з демонстрацією слайдів презентації.
·        Тіло поділене на головогруди та черевце.
·        На головогрудях 6 пар кінцівок: хеліцери, ногощупальці, 4 пари ходильних ніг.
·        4 пари простих очей. Але у деяких видів буває і 12 , і 4 або просто по 2 ока. Не дивлячись на таку велику кількість органів зору павукоподібні дуже погано бачать. Настільки погано , що ця відстань в середньому дорівнює 30 см.
·        Черевце не містить кінцівок або має видозмінені кінцівки ( павутинні бородавки).
·        На нижньому боці черевця отвори дихальної системи.
·        Вусики відсутні.
·        Тіло вкрите чутливими волосками.
Панцир павука настільки міцний , що міг би витримати ядерний вибух.
3. Павутина. Бесіда. Прийом «Зацікав»
Загадка : «Що в хаті найтонше?» Звичайно павутина.
Який найміцніший матеріал на Землі? Павутина.
Екран з павутини завтовшки з олівець здатний зупинити політ «Боїнга».
Всього 300 грамів павутини вистачило б, щоб оперезати Землю.
Павуки – хижаки, але наздогнати крилатих комах вони не можуть, вполювати їх їм допомагають ловильні сітки.
 А де павук бере матеріал для їх побудови?
(В середині черевця є павутинні залози, звідки крізь дрібні отвори на павутинних бородавках виступає рідина, яка при рухах павука витягується і застигає.)
    У тропічних лісах Нової Гвінеї живуть павуки нефіли, які плетуть ловчі сітки, діаметром до метра. У них заплутуються навіть малі пташки. Жителі Нової Гвінеї і деяких океанічних островів використовують павутину нефіла для своїх потреб. Роблять сачки, якими ловлять метеликів, птахів і кажанів,ловлять рибу.
4. Ловчі тенета. 
Відеофрагмент про створення павуками ловильних сіток.

Евристична бесіда.
Чому сам павук не заплутується в своїй павутині? (Добре її «знає», рухається по нелипким ниткам.)
Чому павук не падає пересуваючись по павутині?
(На кінчиках лапок має коготки, якими чіпляється за павутину.)
Як павук дізнається про розміри здобичі?
(За силою коливання нитки. Якщо коливання досить сильні, павук поспішає, щоб здобич не вирвалась. Якщо коливання занадто сильні – ховається, щоб не бути з’їденим.)
Чи вся павутина однакова?
(Особлива пара павутинних бородавок самок виробляє ніжну павутину для кокона майбутніх павучат.)
Чи відрізняються ловчі тенета павуків різних видів?
(Так. Ловильна сітка є своєрідною «візитівкою» павуків)
У 2001 році на борту шатла Атлантіс в космос підняли групу з 300 павуків. Було встановлено , що в умовах мікрогравітації павуки плели тривимірний комплекс з шовкових тунелів замість звичних плоских павутин .

Чи всі павуки роблять ловчі тенета? (ні, є види, які взагалі не плетуть ловильних сіток, секрет павутинних залоз вони використовують тільки для створення кокона.)
Евристична загадка,
Історичний факт. В грудні 1794р. французька армія під командуванням Пішегрю вступила на територію Голандії. Голандці відкрили шлюзи і затопили місцевість, далі йти було неможливо. Пішегрю приймає рішення повернути, але отримує повідомлення від ув’язненого генерала, що павуки в його камері почали дуже завзято плести павутину, а отже…. Пішегрю відміняє своє рішення і дійсно невдовзі захоплює місто.(Як ви думаєте, що передбачили павуки?) (Домові павуки інтенсивно плетуть павутину перед морозами, а отже – невдовзі ударили морози, річки замерзли і по ним можна було вільно перейти і атакувати місто).
Чи можна за поведінкою павуків передбачити погоду?
Короткі повідомлення учнів «Павуки – синоптики» (Наприклад, метеорологи твердять: «З'явились молоді павучки - буде весняне потепління», «Багато павутиння на бабине літо - буде ясна і холодна зима»…)
4. Живлення павуків. Розповідь з елементами бесіди.
Чому павуки живляться рідкою їжею?
Що таке позакишкове травлення?

Проміжний контроль. Вправа «Злови помилку».Робота в парах (взаємоперевірка).
Тіло павукоподібних зазвичай поділене на головогруди та черевце. На головогрудях розташовані шість пар кінцівок: хеліцери, ногощупальця та 3 пари ходильних ніг. Черевце або взагалі не має кінцівок, або на ньому розташовані видозмінені кінцівки: яйцеклад чи жало. Спереду на головогрудях міститься пара складних очей. На відміну від ракоподібних, павукоподібні мають лише одну пару вусиків.
    Характерною рисою павуків є їхня здатність утворювати павутину. Всі павуки для вловлення здобичі будують ловильну сітку.
    За типом живлення павуки – хижаки, сапротрофи, є кровосисні та паразитичні види.
    Для павуків, як і для ракоподібних, характерний непрямий тип розвитку.

4. Різноманітність Павукоподібних. Робота в групах.
Учні утворюють 4 групи, отримують додаткову інформацію, фотографії різних павукоподібних і з допомогою додаткового матеріалу створюють на листі ватману «стінгазету» та презентують свою роботу іншим групам.
1 група «Павуки України»;
2 група «Кліщі»
3 група «Скорпіони»
4 група «Цікаві павуки (павуки краби, павук сріблянка, павуки-стрибуни)»
5. Значення павукоподібних. Робота з підручником (с 39, 40) , бесіда.
·        Знищують мух.
·        Деякі – отруйні для людини.
·        Іксодові кліщі є переносниками енцефаліту.
·        Павутинні кліщі – шкідники плодових та культурних рослин.
·        Борошняний кліщ – псує крупи.
·        Продукти життєдіяльності кліща постільного можуть викликати алергію.
·        Коростяний свербун викликає коросту.
V Узагальнення вивченого.
1. «Павутинка» На дошці в центрі фотографії павука, кліща, скорпіона та надруковані на папірцях характерні риси та назви представників. Учні по черзі виходять та з’єднують лініями тварин та риси, які їм притаманні.
2. Розгадати кросворд.


1. Павук із малюнком на черевці у вигляді хреста.(хрестовик)
2. Павук, який дав назву відомому танцю: тарантелі.(тарантул)
3. Чорні павуки з червоними плямами на черевці, дуже отруйні. (каракурт)
4. Представник павукоподібних, що передає хворобу людині енцефаліт.(кліщ)
5. Павук, що мешкає у воді.(сріблянка)
6. Найбільший павук в світі.(птахо їд)
7. З павутини якого павука можна виробляти сачки?(нефіл)
8. Павук, що може змінювати свій колір. (краб)



VI. Рефлексія
Сьогодні я дізнався…
Я зрозумів, що…
Найбільше мене вразило…
Мені сподобалось…
VII Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
VIII Домашнє завдання . Опрацювати параграф 10. За бажанням повідомлення: «Отруйні павуки України»

Використані джерела:
1. cikavi-fakty.com.ua/cikavi-fakti-pro-pavukiv/

2. http://wkola.at.ua/dir/biologija/teneta_pavukiv/6-1-0-321

Вчителя біології
Чернівецького багатопрофільного ліцею №4
Засимович Надії Станіславівни
Конспект уроку у 8 класі на тему:
 «ДИХАЛЬНА СИСТЕМА, БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ОРГАНІВ ДИХАННЯ. ГОЛОСОВИЙ АПАРАТ ТА МОВА»
Мета
навчальна: розширити, поглибити і систематизувати знання учнів про будову органів дихання, встановити їх зв'язок із функціями, розкрити механізм формування голосу
розвиваюча: розвивати логічне мислення, вміння робити висновки, порівнювати, виділяти головне;
виховна: формування гігієнічних навичок, пропагування здорового способу життя
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи: бесіда, евристична бесіда, робота в групах, знайди помилку, заповни таблицю, кросворд, проблемне притання, «мозковий штурм».
Обладнання: таблиці, схеми, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина. Привітання. Посміхнись.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Епіграф:
                     Головним  скарбом життя є не землі, що ти їх завоював,
                     Не багатства, що їх маєш у скринях…
                     Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегти,
                     Потрібно багато що знати.
                                                               Авіценна.
На уроках анатомії і фізіології людини ми вивчаємо свій організм з метою збереження найціннішого багатства, даного людині, це - здоров'я.
Які системи органів ми вже вивчили?
Сьогодні ми продовжуємо досліджувати свій організм.
Звучить перший крик новонародженої дитини.
Чому всі (і майбутня мама, і лікарі) так чекають цього крику? Про що він свідчить?
Вдихніть якомога більше повітря та не дихайте. Простежте за секундною стрілкою скільки часу ви зможете не дихати (у середньому 40-60 с.)
 Без їжі людина може прожити 40 діб, без води – до трьох, а  без повітря  - щонайбільше  лише шість хвилин?
Записуємо тему уроку:Дихальна система. Будова та функції органів дихання.Голосовий апарат та мова. Слайд 1

ІІІ Актуалізація опорних знань
Що та ке дихання?
Пригадайте, як побудована дихальна система ссавців?
Адже людина також відноситься до цього класу.
Який вміст О? в атмосфері? – (21%)
Що ж повинна знати людина, щоб зберегти органи дихання здоровими? Відповідь:їх будову, функції, місце розташування в організмі, суть процесів дихання.
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
1.Суть процесу дихання. Слайд 2
В організмі людини і тварин запасів кисню немає, тому безперервне його надходження є життєвою необхідністю (головний мозок через 15-30 с. після припинення подачі кисню паралізується, а через 3-5 хв. гине). Чому?
Діяльність будь-якої клітини, тканини пов'язана з витратами енергії. Джерелом її поповнення є розпад органічних сполук, який відбувається за участю кисню, тобто під час дихання. Який шлях кисню в нашому організмі?
 Аналіз і складання схеми.(На дошці – карточки з написами, які треба розташувати в правільній послідовності.)
Зовнішнє дихання
Вентиляція легень (обмін повітря між зовнішнім середовищем
та альвеолами легень)
Дифузія газів у легенях (обмін газів між альвеолами і кров'ю)

Транспорт кисню кров’ю
Дифузія газів у тканинах (обмін газів між кров'ю і тканинами у
капілярах тканин
Слайд 3

Внутрішнє дихання (окиснення глюкози в мітохондріях з утворенням енергії)
Слайд 4
2. Будова органів дихання. Бесіда Слайд 5
А)Складання схеми:
Дихальна система





Повітряносні шляхи :                                                                 Легені
носова порожнина
глотка
гортань
трахея
бронхи
б) Носова порожнина. Будова і функції. Бесіда. Слайд6
в) Гортань. Розповідь. Слайд 7
г) Голосовий апарат. Розповідь. Слайд 8
д) Трахея. Розповідь. Слайд 9
г) Бронхи. Слайд 10
Проміжний контроль. Знайди помилку.Слайд11
1.     Зовнішнє дихання – це окиснення органічних сполук в клітині, внаслідок чого виділяється енергія.
2.     До повітроносних шляхів відносяться гортань, трахея, бронхи та легені.
3.     В легенях повітря зігрівається та очищується.
4.     З гортані повітря потрапляє в бронхи.
5.     В трахеї розташовані голосові зв'язки.
6.     Дихальні шляхи починаються трахеєю.
7.     Гортань складається з хрящових напівкілець.
8.     Трахея розгалужується до дрібних бронхіол.
9.     Під час ковтання вхід до гортані закривають голосові зв'язки.
Релакс. Звучить музика. Сядьте рівно, закрийте очі та зосередьтесь на власному диханні.
Проблемне запитання. «Мозковий штурм.»
Перші багатоклітинні організми не мали спеціальних органів дихання і як наслідок дихали всією поверхнею шкіри. Коли з’явились більш високоорганізовані організми, незважаючи на появу особливих органів дихання, здатність дихати шкірою залишилась. Чому еволюція пішла шляхом створення спеціалізованих органів дихання?
Можлива відповідь: Загальна площа шкіри людини становить 1,5 – 2 м кв., а сумарна поверхня легень – 90 – 100м кв.
Д) Альвеоли. Слайд 12
     Е) Легені. Слайд 13
    Ж) Вплив паління на органи дихання. Бесіда. Слайд 14

ІV Узагальнення та систематизація знань.
1 Кросворд
І варіант – вибрати все, що стосується легень;
ІІ варіант – повітроносні шляхи.
Г
О
Р
Г
А
Ь
В
Л
П
Т
Б
З
Л
Е
Е
Т
А
Р
О
А
О
В
Р
Н
О
О
Б
Л
Р
А
Ь
Н
Х
М
И
А
Х
Е
Я
И
І
Н
2 Робота в групах. Учні розбиваються на групи, отримують накреслену на листі А3 таблицю, та надруковані на папірцях малюнки та  речення, що відповідають будові та функціям відповідних органів дихання.(Можливий варіант: надписів не вистачає, залишаються незаповнені ячейки, які учні мають заповнити самі, написавши відповідні функції чи елементи будови)  Заповнити таблицю
Органи
Малюнок
Будова
Функції
Носова порожнина

Носові ходи, війки, слиз, капіляри, рецептори
Провідна, захисна,нюхова, обігрів, зволодження повітря
Носоглотка, глотка

Слиз, капіляри
Провідна, захисна
Гортань

Хрящі, м'язи, голосові звя'зки
Провідна, голосовий апарат
Трахея

Миготливий епітелій, хрящові півкільця, капіляри
Провідна, захисна
Бронхи

Хрящові кільця
Провідна, захисна
Легені

Альвеоли, плевра, плевральна рідина, порожнина
Газообмін
Представники груп виступають, демонструючи відповідний орган на таблиці та вказують його будову та функції.
V. Рефлексія
Що найбільше вразило?
Що запам’яталось?
Що сподобалось?

VІ. Домашнє завдання: вивчити § 11, 12

Немає коментарів:

Дописати коментар